Filmajánló a Lechner digitális archívumából

Közel 300 építéstechnológiai film online

A Lechner Tudásközpont építésügyi filmarchívumát böngészve nem csupán a szakemberek találhatnak számukra érdekes tartalmat. A csaknem 300 felvételt számláló digitális filmgyűjtemény olyan témákba nyújt izgalmas kortörténeti betekintést, mint a ’80-as évek szoláris építészete, vagy a ’70-es évek üdülőépítési láza hazánkban.

Közel 300, 1950 és 1990 között készült építéstechnológiai, építészet- és otthontörténeti felvétel között lehet böngészni a Lechner Tudásközpont Youtube-csatornáján elérhető digitális építésügyi filmarchívumban. Az Építésügyi Tájékoztatási Központ stúdiójában készült rövid, oktató jellegű felvételek között akadnak egy-egy építési folyamatot, technológiát, munkagépet, védőeszközt bemutató videók, de olyanok is, amelyek a munka biztonságtechnikai oldalára hívják fel a figyelmet.

Mai szemmel nézve is aktuális témát mutat be a Napenergia hasznosító építészet Magyarországon című, 1986-ban készült film, amely az épített környezetben alkalmazott energiahatékony, környezettudatos példákat sorakoztatja fel. A természeti előnyöket passzívan, külön energia felhasználása nélkül hasznosító bioklimatikus megoldások már a népi építészetben is jelen voltak jól szigetelő nádtetők, árnyékot biztosító tornácok, hőtároló vályogfalak formájában. A film elsőként a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskola kísérleti épületét mutatja be, amelyben a ház tájolása, a nyílászárók elhelyezése, az építéshez alkalmazott anyagok és a különféle funkciójú helyiségek elrendezése egyaránt azt a célt szolgálja, hogy a természetes hőenergia minél optimálisabban kihasználható legyen a belső terek megfelelő hőmérsékletének biztosítására. A film a modern és mediterrán jellegű kivitelezési módok mellett hagyományőrző – vályogfalú, nádfedeles – megoldásokat is bemutat.

A Lechner Dokumentációs Központja különösen gazdag filmanyagot őriz a ’60-as és a ’70-es évek lakótelep-építéséről, amely nem csak a paneles – vagy éppen csúszózsalus – építés folyamatát mutatja be, de az újonnan felépült lakásokba, a korabeli háztartásokba is betekintést enged. A „megfelelő lakáshasználathoz” nyújt útmutatót Az otthon című film, amely kifejezetten a házgyári lakásokba tervezett, többfunkciós bútorokban rejlő lehetőségeket szemlélteti. Az igény szerint variálható bútordaraboknak köszönhetően praktikusan berendezhető lakások a kis alapterület ellenére akár több generáció együttélését is lehetővé tették.

Nem csak lakni, de üdülni is tudni kell – erre hívja fel a figyelmet a Zöldéhség című film, amely a ’70-es évek végének szabadidős szokásait veszi górcső alá. A nagyvárosból a természetbe való vágyódást érzékeltetik a képkockák: a vidék felé igyekvő autókkal teli főutak és a zsúfolt strandok a pihenés, a kikapcsolódás megemelkedett igényéről tanúskodnak. A szakszervezeti üdülők mellett a saját tulajdonú nyaralók, hétvégi házak építése is fellendült. A film kritikusan tárja fel a hazai „üdülési láz” problematikáját, megfontoltságra intve a jövőben építkezni vágyókat.

Az iparművészetek iránt érdeklődők számára is tartogat érdekességeket a filmtár. Az üvegipar művészei című felvétel a tömeges üveggyártás technológiájának bemutatása mellett az anyagot kétkezi munkával, nagy odafigyeléssel és összedolgozással megformáló mesteremberek műhelyébe is elkalauzol, ahol az egyszerű használati tárgyakon túl egyedi, dekoratív üvegtárgyak is születnek. A film az üvegművesség szépségét, a formatervezők, mesterfúvók és mestermetszők munkájának értékességét tárja a néző elé.

Az idő viszontagságainak kitett épületek karbantartási munkálatait ismerteti A függőfolyosók felújítása című felvétel, amely a főváros régi lakóházainak karbantartásánál alkalmazott módszereket veszi számba. A lőttbetonos, kővarratos, trapézlemezes és függesztett rendszerű megerősítés mellett a film a függőfolyosók cseréjére alkalmazott technológiákat is bemutatja.

 

A Lechner Tudásközpont a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi, ingatlan-nyilvántartási és térinformatikai szakmai háttérintézménye, küldetése az épített környezethez és téradatokhoz kapcsolódó széles körű közszolgáltatásainak digitalizációja és társadalmasítása.

Borítókép: Nyaraló Balatonfüreden (LTK/VÁTI/167/7/29) – Lechner Tudásközpont, Dokumentációs Központ / Fotótár, VÁTI

Tábi Emőke